Skip to content

58-60 Ellison StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jun 6, 2017

Property Information

Block4605
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningGFHD
Sq Footage9,760
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,900
35%
Improvement Value:$340,200
65%
Total Assessment$523,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,652-24.8%
2024$35,454+9.5%
2023$32,366+7.2%
2022$30,189-14.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$625,000

To:

Sq Ft9,760DeedBook 3086, Page 97

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook D1562, Page 218

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook D780, Page 229