Skip to content

93 Market StPaterson, NJ 07505

Last Sale Date
Nov 23, 2009

Property Information

Block4605
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningGFHD
Sq Footage3,660
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
29%
Improvement Value:$292,700
71%
Total Assessment$412,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,027-16.4%
2024$25,138+9.5%
2023$22,948+7.2%
2022$21,405+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook G154, Page 223