Skip to content

99 Market StPaterson, NJ 07505

Last Sale Date
Jun 27, 2024

Property Information

Block4605
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningGFHD
Sq Footage4,355
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
22%
Improvement Value:$366,000
78%
Total Assessment$470,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,023+3.9%
2024$26,967+9.5%
2023$24,618-9.5%
2022$27,188+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0