Skip to content

121 Mill StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 6, 2001

Property Information

Block4710
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,748
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,900
9%
Improvement Value:$188,700
91%
Total Assessment$207,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,577+3.9%
2024$10,179+9.5%
2023$9,292+7.2%
2022$8,667+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,748DeedBook 308, Page 125