Skip to content

10-12 Walker StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$296,000
Last Sale Date
Jun 7, 2022

Property Information

Block4804
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,100
29%
Improvement Value:$113,300
71%
Total Assessment$160,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,172+3.9%
2024$7,864+13.5%
2023$6,930+7.5%
2022$6,447+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$296,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 4327, Page 137