Skip to content

20 Walker StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Jan 26, 2005

Property Information

Block4804
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,442
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,100
27%
Improvement Value:$153,000
73%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,654+3.9%
2024$10,252+9.5%
2023$9,359+7.2%
2022$8,730+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000

To:

Sq Ft2,442DeedBook 935, Page 280