Skip to content

64 Murray AvePaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 7, 2006

Property Information

Block4916
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage4,008
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
22%
Improvement Value:$188,100
78%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,233+3.9%
2024$11,772+9.5%
2023$10,747+7.2%
2022$10,024+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft4,008DeedBook 1181, Page 106