Skip to content

46-48 N 2nd StPaterson, NJ 07522

Built 1878
Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block207
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage4,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,900
41%
Improvement Value:$133,100
59%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,464+3.9%
2024$11,032+9.5%
2023$10,071+7.2%
2022$9,394-26.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft4,000DeedBook 4555, Page 26

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook D694, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1878