Skip to content

118-120 Carbon StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$129,500
Last Sale Date
Apr 30, 1997

Property Information

Block502
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 5G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,042
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
29%
Improvement Value:$136,000
71%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,798+3.9%
2024$9,428+9.5%
2023$8,607+7.2%
2022$8,029+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$129,500

To:

Sq Ft2,042DeedBook 150, Page 127