Skip to content

124-126 Carbon StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 14, 2001

Property Information

Block502
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,820
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,300
22%
Improvement Value:$178,200
78%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,642+3.9%
2024$11,203+9.5%
2023$10,228+7.2%
2022$9,540+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,820DeedBook 335, Page 170