Skip to content

171 N 5th StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 1, 2023

Property Information

Block503
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,759
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,600
17%
Improvement Value:$191,600
83%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,729+3.9%
2024$11,287+9.5%
2023$10,304+7.2%
2022$9,611+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,759DeedBook 4523, Page 232

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

DeedBook 3331, Page 104Recorded6/14/2018

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook D2218, Page 270

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook D2095, Page 123

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook D983, Page 166