Skip to content

107-111 Haledon AvePaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block503
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,656
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,200
20%
Improvement Value:$156,700
80%
Total Assessment$195,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,981+3.9%
2024$9,605+9.5%
2023$8,768+7.2%
2022$8,179+3.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,656DeedBook 4739, Page 105

Property Sale

SaleMulti
$100,000

From:

To:

DeedBook 2375, Page 28Recorded9/26/2013

Property Sale

SaleMulti
$3,000
DeedBook A112, Page 277