Skip to content

169 N 5th StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 16, 2010

Property Information

Block503
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,400
36%
Improvement Value:$68,300
64%
Total Assessment$106,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,436+3.9%
2024$5,232+9.5%
2023$4,776+7.2%
2022$4,455+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft1,044DeedBook 2018, Page 252

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook Z132, Page 208