Skip to content

153 N 4th StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 24, 2020

Property Information

Block504
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
22%
Improvement Value:$116,400
78%
Total Assessment$148,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,556+3.9%
2024$7,271+9.5%
2023$6,638+7.2%
2022$6,192+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,712DeedBook 3763, Page 173

Property Sale

Sale
$141,000

From:

To:

DeedBook 2994, Page 138Recorded2/7/2017