Skip to content

135 N 4th StPaterson, NJ 07522

Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block504
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,721
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
20%
Improvement Value:$127,500
80%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,121+3.9%
2024$7,815+9.5%
2023$7,135+7.2%
2022$6,655+3.2%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-004732-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,721DeedBook 3811, Page 237

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook D2006, Page 256

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook D1082, Page 152