Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
144 Mill StPaterson, NJ 07501
Last Sale Date
Jan 11, 2017
Property Information
Block5201
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3 F O 2B
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage4,488
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$21,900
9%
Improvement Value:$221,000
91%
Total Assessment$242,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $12,376 | +3.9% |
| 2024 | $11,909 | +9.5% |
| 2023 | $10,872 | +7.2% |
| 2022 | $10,141 | +1.1% |
Property History
No events match the selected filters.