Skip to content

409 Main StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 16, 2006

Property Information

Block6101
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage4,573
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,500
28%
Improvement Value:$199,900
72%
Total Assessment$277,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,134+3.9%
2024$13,601+9.5%
2023$12,416+7.2%
2022$11,581+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft4,573DeedBook 1243, Page 202