Skip to content

61 Main StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block3711
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage4,500
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,900
33%
Improvement Value:$183,000
67%
Total Assessment$272,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,904+3.9%
2024$13,380+9.5%
2023$12,215+7.2%
2022$11,394+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000

To:

Sq Ft4,500DeedBook 3370, Page 238

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook D1901, Page 92

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook W117, Page 37