Skip to content

296 Main StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block4704
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage13,000
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,600
19%
Improvement Value:$692,400
81%
Total Assessment$850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,308+3.9%
2024$41,676-14.4%
2023$48,668+7.2%
2022$45,395+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

To:

Sq Ft13,000DeedBook 4311, Page 45

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook D2293, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook K168, Page 178