Skip to content

234-238 Paxton StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block5408
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,861
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,900
27%
Improvement Value:$133,500
73%
Total Assessment$182,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,293+3.9%
2024$8,943+9.5%
2023$8,164+7.2%
2022$7,615+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,861DeedBook 3936, Page 183