Skip to content

235-247 Dakota St(Block 5408 Lot 4012)Paterson, NJ 07503

Built 1990

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block5408
Lot4012
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage934
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
35%
Improvement Value:$92,800
65%
Total Assessment$143,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,286+3.9%
2024$7,011+9.5%
2023$6,401+7.2%
2022$5,970+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft934DeedBook 3644, Page 90

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 3140, Page 288Recorded9/13/2017

Property Sale

Sale
$76,900
DeedBook W157, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1990