Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
250-252 Sussex StPaterson, NJ 07503
Last Sale Date
Nov 13, 2018
Property Information
Block5408
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class16
Description1 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,307
Acreage0.11
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$63,800
39%
Improvement Value:$99,500
61%
Total Assessment$163,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $8,320 | +3.9% |
| 2024 | $8,007 | +9.5% |
| 2023 | $7,309 | +7.2% |
| 2022 | $6,818 | +3.2% |
Property History
No events match the selected filters.