Skip to content

430-470 Marshall StPaterson, NJ 07503

Industrial

Last Sale Price
$4,800,000
Last Sale Date
Jun 13, 2017

Property Information

Block5412
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F 2G
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage1.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,600
12%
Improvement Value:$2,614,100
88%
Total Assessment$2,978,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$151,765+3.9%
2024$146,046+9.5%
2023$133,327+7.2%
2022$124,361+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$4,800,000

To:

Sq Ft47,740DeedBook 3081, Page 246

Property Sale

SaleMulti
$179,750
DeedBook H114, Page 576