Skip to content

608 Main StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 9, 2020

Property Information

Block5503
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage3,654
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,800
23%
Improvement Value:$217,900
77%
Total Assessment$283,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,276+3.9%
2024$17,587+9.5%
2023$16,055+7.2%
2022$14,976+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft3,654DeedBook 3953, Page 271

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook H135, Page 287