Skip to content

401 Main StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 28, 2002

Property Information

Block6101
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,566
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,500
34%
Improvement Value:$150,400
66%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,612+3.9%
2024$11,174+9.5%
2023$10,201+7.2%
2022$9,515+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft3,566DeedBook 405, Page 98