Skip to content

208-210 W BroadwayPaterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 18, 2023

Property Information

Block603
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage3,737
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,600
12%
Improvement Value:$272,000
88%
Total Assessment$308,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,506+3.9%
2024$16,847+9.5%
2023$15,380+7.2%
2022$14,345+4.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft3,737DeedBook 4589, Page 239

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook U150, Page 161