Skip to content

20-22 Chadwick StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 12, 2025

Property Information

Block5504
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,100
13%
Improvement Value:$227,200
87%
Total Assessment$262,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,364+3.9%
2024$12,861+9.5%
2023$11,741+7.2%
2022$10,951+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft2,394DeedBook 4873, Page 1

Property Sale

Sale
$659,000

To:

DeedBook 4413, Page 100Recorded10/14/2022