Skip to content

273-277 Marshall StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 1, 2004

Property Information

Block5504
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage7,500
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,700
41%
Improvement Value:$316,300
59%
Total Assessment$536,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,309+3.9%
2024$26,280+9.5%
2023$23,991+7.2%
2022$22,378+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft7,500DeedBook 860, Page 119