Skip to content

578 Straight StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$3,480,000
Last Sale Date
Oct 31, 2011

Property Information

Block5806
Lot12

Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,600
76%
Improvement Value:$16,300
24%
Total Assessment$67,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,460+3.9%
2024$3,329+9.5%
2023$3,039+7.2%
2022$2,835+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,480,000

To:

DeedBook 2117, Page 77

Property Sale

Sale
$3,480,000
DeedBook D1909, Page 107