Skip to content

49-51 Courtland StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$16,180,000
Last Sale Date
Aug 17, 2016

Property Information

Block5602
Lot20

Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,600
95%
Improvement Value:$6,000
5%
Total Assessment$126,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,450+3.9%
2024$6,207+9.5%
2023$5,667-29.9%
2022$8,079+54.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook D2431, Page 289

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

DeedBook 2431, Page 294Recorded2/14/2014

Property Sale

Sale
$41,601
DeedBook D1494, Page 90

Property Sale

Sale
$41,601
DeedBook D234, Page 277