Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
118 Newark Ave(Block 5605 Lot 27)Paterson, NJ 07503
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2025
Property Information
Block5605
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,443
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$33,600
31%
Improvement Value:$74,100
69%
Total Assessment$107,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $5,487 | +3.9% |
| 2024 | $5,281 | +9.5% |
| 2023 | $4,821 | +7.2% |
| 2022 | $4,496 | +3.3% |
Property History
No events match the selected filters.