Skip to content

23 Elizabeth StPaterson, NJ 07503

Last Sale Date
Dec 3, 2014

Property Information

Block5702
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
18%
Improvement Value:$191,400
82%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,866+3.9%
2024$11,419+9.5%
2023$10,425+7.2%
2022$9,724+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$303,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 2565, Page 17

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook D677, Page 181