Skip to content

168 Getty AvePaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 12, 2019

Property Information

Block5702
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage2,684
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
14%
Improvement Value:$335,100
86%
Total Assessment$389,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,850+3.9%
2024$19,102+9.5%
2023$17,439+7.2%
2022$16,266+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,684DeedBook 3541, Page 149

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook D993, Page 184