Skip to content

10 Hemlock StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$46,400
Last Sale Date
Sep 19, 1981

Property Information

Block5702
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,200
17%
Improvement Value:$156,700
83%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,175+4.1%
2024$8,811+10.1%
2023$8,000+7.7%
2022$7,428+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$46,400

To:

Sq Ft2,628DeedBook 107, Page 355