Skip to content

831 Main StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Dec 22, 2010

Property Information

Block5703
Lot17

Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,000
83%
Improvement Value:$7,800
17%
Total Assessment$44,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,283+3.9%
2024$2,197+9.5%
2023$2,005+7.2%
2022$1,870+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

DeedBook 2011, Page 261