Skip to content

16 Elizabeth StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$267,800
Last Sale Date
Nov 18, 2004

Property Information

Block5703
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,162
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,500
23%
Improvement Value:$140,600
77%
Total Assessment$182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,278+3.9%
2024$8,928+9.5%
2023$8,151+7.2%
2022$7,603+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$267,800

To:

Sq Ft2,162DeedBook 1011, Page 210