Skip to content

20-22 Elizabeth StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 1, 2011

Property Information

Block5703
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F O1F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,743
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,000
21%
Improvement Value:$194,700
79%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,518-3.9%
2024$13,027+9.5%
2023$11,893+7.2%
2022$11,093+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,743DeedBook 2105, Page 141

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook D1847, Page 183

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook D1207, Page 183