Skip to content

38 Elizabeth StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
May 6, 1988

Property Information

Block5703
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,423
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,500
30%
Improvement Value:$97,100
70%
Total Assessment$138,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,062+3.9%
2024$6,796+9.5%
2023$6,204+7.2%
2022$5,787+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft1,423DeedBook 121, Page 214