Skip to content

42-44 Elizabeth StPaterson, NJ 07503

Last Sale Date
Oct 4, 2008

Property Information

Block5703
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,000
34%
Improvement Value:$13,600
66%
Total Assessment$20,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,050+4.0%
2024$1,010+9.5%
2023$922+7.2%
2022$860+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook D1539, Page 232

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 2767, Page 201