Skip to content

556-558 Straight StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block5806
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5G
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage1,189
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
66%
Improvement Value:$25,400
34%
Total Assessment$75,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,842+3.9%
2024$3,697+9.5%
2023$3,375+7.2%
2022$3,148+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$260,000

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 2923, Page 92Recorded10/19/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel