Skip to content

85 Plum StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block5806
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
18%
Improvement Value:$141,100
82%
Total Assessment$173,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,814+3.9%
2024$8,482+9.5%
2023$7,743+7.2%
2022$7,223+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 3926, Page 7

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 2656, Page 110Recorded7/13/2015

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook D1698, Page 223

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook O127, Page 150