Skip to content

69 Plum StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Feb 3, 2012

Property Information

Block5806
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5BF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,700
24%
Improvement Value:$90,800
76%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,089+3.9%
2024$5,859+9.5%
2023$5,349+7.2%
2022$4,989+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,420DeedBook 2147, Page 55

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook D1118, Page 139