Skip to content

67 Plum StPaterson, NJ 07503

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 31, 2025

Property Information

Block5806
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,700
20%
Improvement Value:$111,400
80%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,138+3.9%
2024$6,869+9.5%
2023$6,271+7.2%
2022$5,849+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5037, Page 127Recorded1/20/2026

Property Sale

Sale
$284,000

To:

Sq Ft1,712DeedBook 1243, Page 297

Property Sale

Sale
$15,000

To:

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Property Sale

Sale
$12,500

To: