Skip to content

416 Main StPaterson, NJ 07501

Last Sale Date
Jul 1, 2014

Property Information

Block5901
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage7,500
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
41%
Improvement Value:$146,700
59%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,590+3.9%
2024$12,115+9.5%
2023$11,060+7.2%
2022$10,316+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft7,500DeedBook 2494, Page 271

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook D1639, Page 230

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook D1510, Page 216