Skip to content

73 Marshall StPaterson, NJ 07505

Last Sale Price
$168,500
Last Sale Date
Apr 1, 2002

Property Information

Block5901
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F O2F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,237
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,900
16%
Improvement Value:$139,200
84%
Total Assessment$165,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,412+3.9%
2024$8,095+9.5%
2023$7,390+7.2%
2022$6,893+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$168,500

To:

Sq Ft2,237DeedBook 430, Page 8