Skip to content

67 Marshall StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 14, 2005

Property Information

Block5901
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,150
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,400
15%
Improvement Value:$147,200
85%
Total Assessment$173,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,845+3.9%
2024$8,512+9.5%
2023$7,770+7.2%
2022$7,248+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,150DeedBook 1084, Page 20