Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
432-434 Main StPaterson, NJ 07501
Last Sale Date
Sep 30, 2005
Property Information
Block5902
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage2,438
Acreage0.07
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$87,100
33%
Improvement Value:$180,800
67%
Total Assessment$267,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $13,650 | +3.9% |
| 2024 | $13,135 | +9.5% |
| 2023 | $11,991 | +7.2% |
| 2022 | $11,185 | +4.9% |
Property History
No events match the selected filters.