Skip to content

40 Cedar StPaterson, NJ 07501

Last Sale Date
Jul 9, 2009

Property Information

Block6005
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F O1F
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage3,589
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
14%
Improvement Value:$313,000
86%
Total Assessment$364,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,561+3.9%
2024$17,862+9.5%
2023$16,306+7.2%
2022$15,210+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook D1197, Page 277