Skip to content

44 Cedar StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Jun 9, 2025

Property Information

Block6005
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,000
10%
Improvement Value:$129,900
90%
Total Assessment$143,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,332+3.9%
2024$7,055+9.5%
2023$6,441+7.2%
2022$6,008+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$387,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 4912, Page 158