Skip to content

52-54 Jane StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2022

Property Information

Block601
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,100
33%
Improvement Value:$93,600
67%
Total Assessment$139,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,118+3.9%
2024$6,849+9.5%
2023$6,253+7.2%
2022$5,832+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$342,000
Sq Ft1,180DeedBook 4115, Page 193Recorded8/25/2021

Property Sale

Sale
$258,530
DeedBook D1152, Page 119